Catherine (tenthz) wrote,
Catherine
tenthz

Shop, shop

I just got back from the store and got my groceries in before it started raining. Barely. And I was almost blown away.

Anyway, I hit up Karn's (local grocery store chain) before the week's sales were over. Crackers (Wheatables, Wheat Thins, and Triscuits) were all $2 a box. SWEET! And there were coupons in the aisle for $1 off 2 Wheat Thins - which made them $1.50 each. I totally stocked up (around 20 boxes)! Also, got cool whip for $1 each, Esskay hotdogs for $1 a pound, cereal for $2 a box, pickles for $2 a jar (stackers), Nutella for $2 a jar, and some other stuff. I also got 12 packs of coke at Wal*Mart the other day for $2 each. Pretty sweet. I spent a lot, but I certainly won't have to buy crackers for about a year (by which time the price will probably be $4 a box).

I'm set for meals for a while, but I'll be sticking to finishing the frozen chicken in the freezer before I buy more meat. Maybe chop meat prices will go down by then.
Tags: apartment, food, life
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 6 comments